Blog

Administrator Serwerów czy Programista - która praca jest lepsza?

Sektor IT oferuje dzisiaj pracę na wielu, różnych stanowiskach. Każda specjalizacja charakteryzuje się innymi zadaniami, do których potrzebna jest trochę inna wiedza z szeroko rozumianej technologii informatycznej. Jak w całej gamie zawodów przedstawiają się jedne z bardzo dobrze znanych profesji, a mianowicie administrator serwerów oraz programista? Która praca będzie dla Ciebie lepsza?

Kim jest administrator serwerów?

Administrator serwerów jest jedną z coraz chętniej wybieranych specjalizacji w sektorze IT. Jego głównym zadaniem jest obsługa i utrzymanie serwerów, czyli urządzeń, na których przechowywane są dane lub zasoby, chociażby stron internetowych. Osoba na tym stanowisku musi mieć wyższe wykształcenie informatyczne lub techniczne, chociaż dopuszcza się również osoby ze średnim wykształceniem informatycznym. Równie istotne są w tym przypadku ukończone szkolenia lub kursy. Administrator serwerów powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu serwerów IT, sieci lan, SQL czy baz danych. Wyjątkowo przydatna jest znajomość zarządzania systemami linux, windows i unix. Dodatkowo wysoko ceniona jest bardzo dobra znajomość obsługi sprzętu komputerowego, czy znajomość języka angielskiego. Administrator serwerów może pracować na różnych serwerach, z czego wyróżnia się przede wszystkim serwer dedykowany, serwer VPS, serwer współdzielony oraz serwer w chmurze.

Kim jest programista?

Programista to zawód, który został rozłożony na mniejsze podgrupy. Ogólnie mówiąc, programistą jest osoba, która przy pomocy specjalistycznego języka opracowuje programy komputerowe i wprowadza je do użytku zewnętrznego. Jako język programowania należy rozumieć zbiór określonych reguł, dzięki którym programista jest w stanie stworzyć program, stronę internetową czy aplikację. Programiści zazwyczaj specjalizują się w jednym lub dwóch językach, chociaż w większości przypadków podstawy innych nie są im obce. Programistów dzieli się na tak zwanych frontendowców, backendowców i full stack developerów. Wszystko zależne jest od tego, którą “częścią” strony się zajmują. Front-end developer zajmuje się częścią widoczną dla użytkownika, w większości przypadków używa się tutaj języków: HTML, CSS i JavaScript. Back-end developer tworzy całą budowę aplikacji serwerowej, sprawia, że wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Najczęstszymi używanymi językami programowania w tym wypadku są: PHP, Phyton, Java czy C#. Full stack developer to osoba, która bez problemu poradzi sobie zarówno na froncie, jak i na tworzeniu backendu.

Administrator vs programista - czym się zajmują?

Administracja serwerami to główne stanowisko dla osoby wykształconej w kierunku administratora. Praca to polega przede wszystkim na instalacji i konfiguracji, a także dbałości o sprawność stacji roboczych. Administracja serwerami to także instalacje, konfiguracje oraz optymalizacja procesów związanych z obsługą serwerów. Dodatkowo administrator stale monitoruje urządzenia serwerowe i dokonuje napraw w przypadku jakiejkolwiek awarii. Najczęściej dzisiaj spotykanymi serwerami, które wykorzystują firmy są serwery VPS, dlatego każdy administrator powinien dobrze zapoznać się z działaniem tych konkretnych urządzeń. Serwery VPS to wirtualne, prywatne serwery, które zapewniają wydzieloną przestrzeń z serwera fizycznego z własnym dostępem do jego zasobów.

Głównymi zadaniami programistów jest stawianie nowych stron internetowych, programów czy aplikacji, a także ciągłe ich aktualizacje, rozwój czy moderacje. W zakres obowiązków programisty wchodzi również testowanie nowo wprowadzonych rozwiązań w celu wyeliminowania jakichkolwiek błędów. Tak jak zostało wspomniane, zawód programisty dzieli się na trzy specjalizacje, które różnią się między sobą. Warto dodać, że jest to praca, którą trudno jednoznacznie zdefiniować. Branża IT dynamicznie się rozwija, a zawód programisty jest dość ogólnym pojęciem. Każdy programista ma bowiem swój własny obszar specjalizacji i to właśnie on będzie wyznaczał zakres obowiązków jego codziennej pracy.

Raport Wynagrodzeń IT

Administracja serwerami - zarobki

Administrator serwerów zarabia średnio pomiędzy 6 000, a 8 000 złotych netto miesięcznie. Jest to oczywiście mediana wynagrodzeń, która zależna jest od wielu czynników. W przypadku administracji serwerami ważny jest staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, a także województwo. Na początku kariery administratora można liczyć na wynagrodzenie na poziomie ok. 4 000 netto miesięcznie. Szacuje się, że na wynagrodzenie powyżej 8 000 PLN może liczyć administrator z dużym stażem i pracujący w dużym przedsiębiorstwie.

Programowanie - zarobki

Pensja na stanowisku programisty również jest zależna od wielu czynników. Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie waha się pomiędzy 5 000, a 7 000 złotych netto miesięcznie. Dla juniorów, czyli osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem wynagrodzenie plasuje się poniżej średniej, czyli poniżej 5 000 PLN. Stanowiska seniorskie to już pensja w wysokości 10 000 - 12 000 PLN netto miesięcznie w zależności od wielkości firmy oraz doświadczenia programisty.

Administrator serwerów, czy jednak programista? Zarówno programowanie, jak i administracja serwerami oznaczają godziny spędzone przed komputerem. Wybór specjalizacji powinien być związany z zainteresowaniami, gdyż warunki pracy oraz cechy tych zawodów różnią się między sobą. Oba te stanowiska to pewność wysokiego wynagrodzenia, szczególnie po odbyciu kilkuletniego już stażu, a także ciągłe rozwijanie się w zawodzie, gdyż sektor IT to branża, która ewoluuje w wyjątkowo szybkim tempie.