Blog

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw klientom, tworząc unikatowe i indywidualne oferty. Na potrzeby przedsiębiorców chętnych okazać troskę swoim pracownikom powstał wachlarz usług dla pracowników. Jest to dobra forma gratyfikacji jak i sposób na stworzenie sobie kosztów, które można odliczyć. Co motywuje pracodawców do zaoferowania pracownikom ubezpieczenia grupowego? Dlaczego warto?

Zalety ubezpieczenia grupowego

Produkty sprzedawane hurtowo są zazwyczaj tańsze od zakupów detalicznych. Tak samo jest z usługami i ubezpieczeniami. Ma to na celu zachęcenie dużej, poszerzającej się grupy odbiorców, konsumentów do skorzystania z oferty. Dlatego właśnie ceny ubezpieczeń grupowych są niższe w porównaniu do ubezpieczenia na życie wykupionego indywidualnie. Jest to niewątpliwa korzyść, gdy pracownik zdecyduje się na tę formę polisy. Dla pracodawcy ubezpieczenie grupowe to wizytówka, którą może się pochwalić zarówno oferując nowe stanowiska pracy jak i dla kontrahentów, którzy świadomi dbałości o podwładnych chętniej korzystają ze współpracy. Dodatkowo, przedsiębiorca może wliczyć w koszty produkty ubezpieczeniowe, co przyczyni się do mniejszych opłat VAT-u. Z punktu widzenia pracownika polisa grupowa to benefit, który niekoniecznie jest widoczny w portfelu, jednak odejmuje zmartwień i przemyśleń na temat opłacania składek. Miałoby to miejsce, gdyby konieczne było wykupienie polisy indywidualnie.

Co daje ubezpieczenie grupowe?

Poza wspomnianym benefitem dla pracownika, niewątpliwie ubezpieczenie grupowe daje poczucie bezpieczeństwa. To nie tylko ochrona dla jednej osoby zatrudnionej, ale często także jej rodziny. Samodzielne decyzje dotyczące polisy są wydatkiem, a także stwarzają konieczność pamiętania o kolejnej opłacie. Polisa chroni przez całą dobę, nie tylko w czasie godzin pracy. Dodatkowo, pakiet obejmuje zazwyczaj wypadki, które zdarzyły się za granicami kraju. Nawet podczas wakacji za szkodę należne jest odszkodowanie. Pracownicy mają dostęp do atrakcyjnych warunków, ponieważ pracodawcy także zależy na zdrowiu jego podwładnych.

O czym należy wiedzieć, podejmując decyzję?

Osoba, która rozważa opcję przystąpienia do ubezpieczenia grupowego, powinna wiedzieć, że pracownik raczej nie otrzyma dodatkowych pieniędzy w formie premii, jeśli nie skorzysta z pakietu grupowego. Można więc na tym stracić. Niektórzy ludzie wolą dopasować polisę w pełni indywidualnie do swoich potrzeb, jednak warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie można wykupić w kilku towarzystwach, by powiększyć ochronę.