Blog

Jak odkamienić pralkę i cieszyć się świeżym praniem?

Wszystkie urządzenia, gdzie praca ich wiąże się z wodą o wysokiej temperaturze prędzej czy później pojawia się kamień. Pralka to zdecydowanie jedno z najczęściej używanych urządzeń AGD w każdym domu. Często bywa tak, że zapominacie o konieczności jej regularnego czyszczenia, co powoduje, że twarda woda pojawiająca się w niej w czasie każdej pracy, może być przyczyną osadzania się kamienia. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to bardzo poważne, jednak może skutkować awarią lub uszkodzeniem urządzenia piorącego. Dodatkowo dobrze wspomnieć o fakcie, że nieczyszczony bęben, w którym odkłada się kamień zaczyna z czasem wydzielać nieprzyjemny zapach. Warto więc pamiętać o regularnym odkamienianiu pralki w celu zapobiegania niechcianym sytuacjom, pozwalając wydłużyć w ten sposób żywotność pralki. Co robić, by Wasza pralka wyglądała świeżo i w jaki sposób uniknąć odkładania się kamienia? Poznajcie proste oraz skuteczne sposoby i zadbajcie o swoje urządzenie piorące już teraz.

Odkamienianie urządzeń piorących. Od czego zacząć?

Na sam początek zatrzymajmy się przy wodzie. Bardzo ważne jest, by przed wykonywaniem dowolnych czynności związanych z czyszczeniem pralki, stwierdzić stopień twardości wody. Do najprostszych sposobów bez wątpienia wpisuje się zastosowanie testerów paskowych. Wystarczy, że zanurzycie pasek w wodzie, a on zabarwi się na inny kolor. Następnie należy porównać powstały kolor z pokazaną na nim skalą i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Jeśli test na pasku wykaże, że woda jest miękka, nie należy używać żadnych środków zmiękczających, natomiast w przypadku średniej lub twardej wody zaleca się użycie odpowiednich środków zmiękczających.

Proste sposoby na odkamienianie pralki. Poznajcie wszystkie niezawodne techniki

Kamień wytrąca się z wody podczas każdego prania w wysokich temperaturach, przez co kilka uruchomień tego urządzenia niestety spowoduje, że z biegiem czasu nieprzyjemny osad pojawi się na pewno. Regularne czyszczenie pralki to zdecydowanie podstawowa czynność, jeśli decydujecie się na zakup nowego urządzenia. Nic w tym dziwnego, ponieważ dbanie o każdy nowy sprzęt AGD, wiążę się z jego dłuższą żywotnością i zachowaniem odpowiedniej kondycji oraz efektów pracy. Kamień najczęściej odkłada się w bębnie, na grzałce, bardzo często pojawia się on w filtrze lub w przypadku pralek z ładowaniem na przodzie może on odkładać się w gumowym kołnierzu lub przy drzwiczkach. Jak więc rozpocząć walkę z kamieniem znajdującym się w centrum pralki? Do wyboru macie zarówno gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach, jak i macie możliwość sięgnięcia po naturalne i domowe sposoby. W przypadku chemicznych środków do czynienia możecie mieć z różnego rodzaju proszkami, płynami, kostkami żelowymi, które gwarantują Wam natychmiastowe działanie, już po pierwszej aplikacji. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ jak sami zapewne wiecie, różnego rodzaju związki chemiczne mogą źle wpływać na kondycję nie tylko samej pralki ale także mogą mieć negatywne skutki jeśli chodzi o Wasze zdrowie. Dodatkowo, warto pamiętać, by po każdej czynności związanej z usuwaniem kamienia środkami chemicznymi, bardzo dokładnie wypłukać i oczyścić pralkę. W ten sposób konieczne jest nastawienie pralki na 2 lub 3 cykle prania.

W przypadku sięgnięcia po domowe sposoby na walkę z nieprzyjemnym kamieniem, warto skorzystać z trzeb podstawowych środków dostępnych w każdym domu. Należą do nich ocet, kwasek cytrynowy oraz soda oczyszczona. Gdy zdecydujecie się na ocet oraz kwasek cytrynowy, należy przygotować ok 2-3 litry zwykłego octu spożywczego oraz 2 opakowania kwasku cytrynowego. Taką mieszankę wlewacie do opróżnionego wcześniej bębna pralki, po czym wystarczy włączyć sprzęt piorący na pełne pranie, pamiętając o możliwie najwyższej temperaturze. W przypadku sody oczyszczonej, koniecznie wsypcie ją do dozownika na proszek i uruchomcie pralkę na pełny cykl prania, również pamiętając o wysokiej temperaturze.

Jak dbać o pralkę i zapobiegać pojawiania się kamienia?

Oczywiście same powyższe sposoby to jeszcze nie wszystko. Warto po zakończonych czynnościach odpowiednio doczyścić pralkę przy pomocy octu oraz sody oczyszczonej. Taką mieszanką dokładnie wyszorujcie miejsca, gdzie ewidentnie widać odkładający się kamień. Są to zazwyczaj filtry, uszczelki, zbiorniki lub podajniki na proszek i płyn. Następnie pamiętajcie o wytarciu swojej pralki do sucha. Co więcej, gdy już na dobre pozbędziecie się kamienia ze swojej pralki, warto do kolejnego prania dodać środek zmiękczający wodę. Tak zastosowane techniki bez dwóch zdań pozwolą Wam zachować czystość i świeżość urządzenia na długi okres czasu oraz zapobiegać będą ponownemu tworzeniu się niechcianych osadów. Zastanawialiście się więc, jak odkamienić pralkę szybkim i łatwym sposobem? Przekonajcie się, że czynność ta nie należy wcale do trudnych i czasochłonnych zadań, a skutkiem jej jest lśniąca i pachnąca świeżością pralka.

Poznaliście już wszystkie najlepsze techniki usuwania kamienia z urządzeń piorących i chcecie zdecydować się na nową pralką, która posłuży Wam przez długi okres czasu? Jeśli tak, zapraszamy Was do zapoznania się z naszym rankingiem pralek automatycznych, gdzie dostępne jest wiele nowoczesnych sprzętów piorących godnych uwagi. Ranking znajdziesz klikając w poniższy link:

https://facetomania.pl/ranking/pralek-automatycznych

Zamieńcie swoją starą pralkę na nową i poznajcie wszystkie nowoczesne techniki, dzięki którym pranie stanie się miłym i przyjemnym obowiązkiem domowym.

Sprawdź nasze najlepsze promocje świąteczne i kody rabatowe. Kupuj nawet 80% taniej! [zamknij]