Blog

Jakie ubezpieczenie na życie dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą?

Posiadanie własnej działalności gospodarczej niesie wizję dużych korzyści materialnych, jak i ryzyko utraty pieniędzy. Dochód często jest nieregularny, wpływy w każdym miesiącu mogą się między sobą różnić. Praca nie odbywa się w ramach standardowego 8-godzinnego dnia pracy. Zdarza się, że samozatrudnieni czy właściciele większych firm spędzają na wykonywaniu swoich obowiązków dużo więcej godzin. Dla przedsiębiorców ważne jest zatem umiejętne dysponowanie środkami i odpowiednie zabezpieczenie przyszłości. Nie otrzymają oni również wynagrodzenia z tytułu urlopu wypoczynkowego. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie jest nie lada wyzwaniem, dlatego warto zasięgnąć pomocy. Podpowiadamy, gdzie znaleźć pomoc w wyborze: https://przewodnikubezpieczeniowy.pl/ranking/ubezpieczenie-na-zycie/ .

Firmy działające w 2020 roku w Polsce

Wielkośc sektora samozatrudnionych

Samozatrudnieni, a więc osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, stanowią ogromną grupę. Główny Urząd Statystyczny podaje, że na rok 2018 było to około 17% ludzi zdolnych do pracy. Wśród nich duże grono stanowią mieszkańcy wsi, którzy przejęli gospodarstwa po rodzicach. W rolnictwie trudno o stałe dochody, z uwagi na sezonowość branży. Towarzystwa ubezpieczeniowe dostosowują ilość składek oraz terminy wpłat. Można zatem wybrać polisę z miesięcznymi, stałymi składkami lub dopasować je do własnych prognoz finansowych. Dodatkowo ubezpieczyciele mają różne warianty, np. na wypadek nieszczęśliwych wypadków wynikających z wykonywanych obowiązków w miejscu pracy. Sumy ubezpieczeń oraz składki również są zróżnicowane. Uwzględniane jest także ryzyko obejmowane polisą (np. śmierć ubezpieczonego podczas wykonywanej pracy).

Ryzyko może wiązać się również z nieszczęśliwym wypadkiem spowodowanym przez zdarzenie w ruchu komunikacyjnym. Każdego dnia poruszamy się po drogach, zawodowi kierowcy czy kolarze pojawiają się na drogach częściej, zatem szczególnie im poleca się skorzystanie z ubezpieczenia. Polisę taką można zakupić już w wieku 16 lat.

Wybierając polisę na życie nie powinniśmy kierować się jedynie ceną. Ubezpieczenie takie ma zapewnić wymagany przez nas zakres ochrony i być dopasowane do naszego stylu życia oraz odpowiadać naszym potrzebom. Dlatego też ważne jest, aby dokonać tego wyboru świadomie i z pełnym przekonaniem, że podjęliśmy dobrą decyzję.