Wiertarki

Wiertarka to jedno z elektronarzędzi, które używamy najczęściej. Potrzebują jej zarówno profesjonaliści, jak i zwykli, hobbystyczni użytkownicy. Wiertarkę warto więc zawsze mieć pod ręką, niezależnie czy używasz jej w pracy, czy sporadycznie w swoim domu lub mieszkaniu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, poznać zastosowanie poszczególnych rodzajów tego urządzenia, najpopularniejszych producentów oraz parametry, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu. Wszystkiego tego dowiecie się na naszej stronie.

Jaką wybrać wiertarkę?

Najlepsza wiertarka nie istnieje, wszystko zależy bowiem od tego w jakim celu i w jaki sposób chcesz jej używać. Zupełnie inny sprzęt sprawdzi się w przypadku profesjonalisty, a inny będzie idealny do Twojego domu, jeśli wiertarki używasz sporadycznie.

Drugą kwestią jest to, w jaki sposób i do czego będziesz używać wiertarki. Do wiercenia w drewnie lub metalu dobrym wyborem będzie solidna wiertarka bezudarowa. Jeśli jednak będziesz wiercił także w betonie - musisz wybrać wiertarkę udarową lub młotowiertarkę.

Zwróć też uwagę na miejsce używania wiertarki. Możesz wybrać pomiędzy sieciowymi, a akumulatorowymi wiertarkami (te sprawdzą się jeśli wiertarki używać będziesz w miejscach o ograniczonym dostępie energii elektrycznej). Jeśli zaś szukasz stacjonarnej wiertarki do warsztatu może warto zastanowić się nad wiertarką stołową?

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje wiertarek wraz z wyjaśnieniem do jakich czynności dany rodzaj sprawdzi się najlepiej oraz na jakie parametry urządzenia warto zwrócić uwagę.

Wiertarki bezudarowe

Wiertarki bezudarowe to najprostszy rodzaj tego urządzenia, który sprawdza się przede wszystkim do pracy w drewnie, metalu lub tworzywach sztucznych. Urządzenia takie są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, którymi dość łatwo się operuje. Wybierając taką wiertarkę powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc silnika.

Najtańsze wiertarki tego rodzaju będą miały moc z przedziału 200 - 600 W. Sprzęt taki sprawdzi się przede wszystkim do lekkich i sporadycznych prac w domu. Urządzenia takie są zazwyczaj niedrogie i warto po nie sięgnąć jeśli wiertarki nie będziemy używać zbyt często, a jeśli przyjdzie taka konieczność to będą to lekkie prace wiertłami niewielkiej średnicy (np. przewiercenie tworzywa sztucznego, drewna lub niegrubego metalu). Wiertarki w tej klasie kupimy w przedziale cenowym 100 zł - 250 zł.

W przedziale cenowym 400 - 800 złotych będziemy w stanie wybrać ciekawą propozycje wiertarki półprofesjonalnej, która idealnie sprawdzi się jeśli z urządzenia masz zamiar korzystać częściej, do prac nieco trudniejszych i bardziej wymagających. Wiertarki takie mają najczęściej moc silnika w przedziale 650 - 900 W. Spośród popularnych produktów możemy wybrać spośród modeli nieco bardziej renomowanych marek (Bosch, Makita, DeWalt, Metabo) lub producentów oferujących produkty z niższej półki cenowej (AEG, Skil).

Bezudarowe wiertarki o mocy powyżej 1000 W to już urządzenia w pełni profesjonalne, które nadają się do wykonywania wymagających odwiertów (przede wszystkim w stali). Sprzętem z tej kategorii wywiercimy otwory nawet do 20-25 mm w stali i do 50-60 mm w drewnie. W tej kategorii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sprzęt marek takich jak Metabo, Bosch, Festool, Fein. Ceny wiertarek bezudarowych o mocy powyżej 1000 W zaczynają się od około 1500 złotych, a najdroższe modele to wydatek nawet 4 tysięcy złotych.

Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe to narzędzia, w których standardowy ruch obrotowy połączony jest z ruchem posuwistym. Dzięki temu wiertarki z udarem sprawdzają się podczas wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton. Jeśli więc szukasz wiertarki, którą nie tylko przewiercisz drewno czy stal, ale także kamień lub ceramikę to wybór wiertarki udarowej będzie dobrym rozwiązaniem.

Wiertarka udarowa to dobry wybór jeśli potrzebujesz wiertarki do domu, ponieważ najczęściej wykorzystujemy ten sprzęt do wywiercenia dziury w ścianie (np. chcąc powiesić półkę lub obrazek). Podobnie jak w przypadku innych rodzajów wiertarek warto przed podjęciem decyzji zwrócić uwagę na kilka parametrów sprzętu, dzięki czemu wybierzemy urządzenie, które będzie dopasowane do naszych potrzeb. Oprócz mocy silnika warto zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu. Samozaciskowy jest wygodniejszy (i bez wątpienia popularniejszy w kompaktowych wiertarkach udarowych), ale kluczykowy lepiej dokręci osprzęt, więc warto wybrać go jeśli planujemy bardziej wymagające prace. Poza tym warto zwrócić też uwagę na prędkość obrotową, maksymalną średnicę wiercenia oraz liczbę udarów na minutę. Wiertarki udarowe wyposażone są w udar mechaniczny. Jeśli jesteś bardziej wymagającym użytkownikiem warto zainteresować się także udarem pneumatycznym i młotowiertarkam z SDS.

Kupno solidnej wiertarki udarowej do domowych potrzeb to wydatek od 100 do 250 złotych. W tej cenie będziemy w stanie kupić wiertarkę znanej marki o mocy około 500-650 W lub mocniejszą (do 900W) nieco mniej renomowanej firmy (co niekoniecznie przekłada się na jakość sprzętu). W zależności od potrzeb warto zwrócić uwagę na poniższe produkty.

Jeśli szukasz bardziej profesjonalnego i mocniejszego sprzętu warto zwrócić uwagę na wiertarki udarowe o mocy silnika przekraczającej 1000W. Warto wtedy sięgnąć po urządzenia marek takich jak Makita, Bosch, DeWalt, Hitachi, Metabo czy Milwaukee. Wiertarki takie dają już możliwość wiercenia w betonie otworów nawet do 20-22 mm i najczęściej są to urządzenia, które posiadają dwa biegi. Cena sprzętu tej klasy to przedział 650 - 900 złotych.

Wiertarki stołowe/kolumnowe

Wiertarka stołowa to bez wątpienia niezbędne urządzenie dla każdego majsterkowicza. Jej działanie jest bardzo podobne do zwykłej wiertarki, jednak służy wyłącznie do wiercenia stacjonarnego w pionie. Idealnie sprawdzi się do wiercenia w drewnie, metalu lub tworzywach sztucznych. Pozwala na dokonywanie precyzyjnych odwiertów, które wykonywane są pod idealnym kątem. W wiertarce stołowej możemy też kontrolować głębokość odwiertu.

Wybierając wiertarkę stołową warto, oprócz mody silnika, zwrócić także uwagę na cechy takie jak liczba biegów, wskaźnik głębokości wiercenia czy dodatkowe wyposażenie (np. imadło, które pozwoli na precyzyjne ustawienie wierconego przedmiotu.

Wśród dostępnych na rynku produktów możemy wyróżnić dwie kategorie - wiertarki stołowe profesjonalne oraz urządzenia mniej profesjonalne do wykorzystania hobbystycznego, dla majsterkowiczów. Wiertarki kolumnowe do hobbystycznego użytku kupimy już za kilkaset złotych (350 - 700 złotych). Wszystkie są oczywiście zasilane sieciowo, a wśród producentów oprócz popularnych marek znajdziemy także nieco mniej znane, ale wyspecjalizowane właśnie w takim typie urządzeń. Najciekawsze propozycje wiertarek stołowych do 1000 zł znajdziesz poniżej.

Wsród urządzeń profesjonalnych znajdziemy urządzania bardzo zróżnicowane. Poniżej wybraliśmy najciekawsze urządzenia w przedziale cenowym do 3000 złotych, czyli urządzenia, które możesz wykorzystać w swoim niewielkim warsztacie stolarskim. Oczywiście na rynku dostępnych jest dużo więcej urządzeń (min. firm Bernardo, Flott, Optimum, Arboga), których ceny sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, tym urządzeniom poświecimy jednak miejsce w osobnym zestawieniu.

Młotowiertarki z SDS

Młotowiertarki to urządzenia, które przeznaczone są do wiercenia otworów w materiałach takich jak beton, kamień czy marmur. Są to urządzenia skuteczniejsze od wiertarek uradrowych, a ich cechą charakterystyczną jest udar pneumatyczny (wiertarki udarowe posiadają udar mechaniczny). Do młotowiertarek stosuje się zazwyczaj inne wiertła SDS. Niektóre z urządzeń posiadają jednak także zamienną główkę do standardowych wierteł.

Wybierając młotowiertarkę z SDS warto oczywiście zwrócić uwagę na moc silnika. Urządzenia o mocy około 1000 W sprawdzą się już bardzo dobrze w praktycznie każdych warunkach. Oprócz tego wartym uwagi parametrem młotowiertarek jest energia udaru, która wyrażona jest z dżulach (J), a im jej więcej tym lepiej. Większość tańszych urządzeń posiada około 2-3 J energii udaru. Modele o wyższej wartości niż 3 J to już warte uwagi urządzenia.

W przypadku młotowiertarek możemy wyróżnić 3 segmenty produktów. Urządzenia z niższej półki cenowej (do około 300-400 złotych) to zazwyczaj propozycje mniej popularnych marek. Nie znaczy to jednak, że są to urządzenia złe. Warto poszukać propozycji o solidnej mocy silnika (około 1000W) oraz energii udaru około 4J. Taka młotowiertarka idealnie sprawdzi się jeśli od czasu do czasu chcesz popracować w trudnym materiale, ale nie wykorzystujesz tego urządzenia co dzień (np. w pracy). Możemy dzięki temu mieć sprzęt o dobrych parametrach na własny użytek. Kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę przedstawiamy poniżej.

Za podobnej klasy urządzenie bardziej renomowanych firm trzeba zapłacić już nieco więcej (około 500-800 zł). Jeśli wiec poszukujesz sprzętu bardziej profesjonalnego warto się zastanowić nad produktem o lepszych parametrach. Taką młotowiertarkę będziesz mógł wykorzystać do pracy zawodowej. Warto szukać urządzeń mających 1000-1600 W mocy silnika i energię udaru wyższą niż 5J. Warte uwagi produkty z tego segmentu zobaczysz poniżej.

Wiertarki kątowe

Wiertarka kątowa to urządzenie, które idealnie sprawdzi się zawsze, gdy do wierconego miejsca mamy utrudniony dostęp. Wiertarki tego typu pozwalają na swobodne wiercenie pod kątem 90 stopni, a ich rozmiary są zazwyczaj niewielkie, dzięki czemu używanie ich w trudnych warunkach jest niezwykle wygodne. Kupno wiertarki kątowej to wydatek rzędu 600-800 złotych. Na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę?

Kiedy warto kupić wiertarkę kątową? Zawsze wtedy, gdy sporo wiercimy w miejscach, w których używanie wiertarki normalnych rozmiarów nie byłoby wygodne. Warto też zastanowić się czy w miejscu naszej pracy mamy stały dostęp do energii elektrycznej. Często bowiem dużo lepszym wyborem jest akumulatorowe zasilanie.

Jeśli zaś posiadanie wiertarki kątowej przydałoby Ci się od czasu do czasu warto też pomyśleć o innym rozwiązaniu. Dużo tańszym rozwiązaniem będzie bowiem zakup przystawki kątowej do wiertarki, którą już posiadasz. Dzięki temu w razie potrzeby wiercenie pod kątem 90 stopni będzie możliwe, a nie będziesz musiał kupować nowego urządzenia. Rozwiązanie to nie jest oczywiście tak wygodne, ale wybór powinien już zależeć od Twoich wymagań.

Producenci wiertarek

Jaki jest najlepszy producent wiertarek? Który model wybrać, aby kupić urządzenie bezawaryjne? Takie pytania bardzo często otrzymujemy od naszych czytelników. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na którekolwiek z nich nie jest jednak proste. Przede wszystkim warto pamiętać o swoich preferencjach i potrzebach. Doskonałym przykładem jest dostępne powyżej zestawienie młotowiertarek, które pokazało, że zakup drogiego, markowego sprzętu do sporadycznego, domowego użytku nie ma, czysto ekonomicznie, większego sensu. Warto też pamiętać, że zupełnie inne powinniśmy mieć oczekiwania od sprzętu amatorskiego, a inne od profesjonalnego, który używany będzie na co dzień i przez to mocno eksploatowany. Wiertarka taka nigdy nie będzie zakupem na lata, bo jest jedynie narzędziem pracy, które po pewnym czasie po prostu będzie wymagało wymiany. Nie znaczy to też, że jeśli wiertarki chcesz używać zawodowo, nie powinieneś poszukać markowego, drogiego sprzętu. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, budżetu jaki chcesz przeznaczyć na zakup i przede wszystkim warunków, w jakich wiertarka ma pracować. Tymczasem zapraszamy do krótkiego przeglądu popularnych na rynku producentów.

Celma

Celma to polska marka elektronarzędzi z bardzo bogatą historią. Jej początki sięgają 1934 roku, a przez dziesiątki lat elektronarzędzia tej firmy uzyskiwały status niemal kultowych. Niestety firma nie radziła sobie zbyt dobrze na wolnym, konkurencyjnym rynku po przekształceniach ustrojowych w Polsce. Ostatecznie, kilka lat temu produkcje w naszym kraju całkowicie zawieszono.

Obecnie firma działa jedynie jako przedsiębiorstwo handlowe i branduje swoją marką urządzenia, które produkowane są w Chinach i Korei. Nie zmienia to faktu, że w swojej kategorii cenowej są to zazwyczaj urządzenia dość ciekawe i warte uwagi. Za dość nieduże pieniądze jesteśmy w stanie otrzymać zazwyczaj bardzo dobre parametry wiertarki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wiertarki udarowe tej marki.

Bosch

Bosch to firma, której nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, ponieważ jest to jeden z liderów w produkcji elektronarzędzi. Wybór wiertarek tej firmy jest na prawdę spory i praktycznie w każdej kategorii znajdziemy ciekawe propozycje od tego producenta. Wiertarki Bosch podzielone są na dwie kategorie: urządzenia amatorskie, do wykorzystania hobbystycznego (w zielonym kolorze) oraz wiertarki profesjonalne (w kolorze niebieskim).

Wiertarki Bosch to bez wątpienia urządzenia bardzo solidne i dobrze wykonane. Jakość produktów przekłada się oczywiście na cenę, która nie należy do najniższych, a szczególnie zauważymy to w przypadku wiertarek do domowego użytku. W podobnej cenie, co wiertarki Bosch będziemy w stanie kupić produkty dużo mniej znanych marek, ale o dużo lepszych parametrach. To, który wybór jest lepszym wyborem zależy już bezpośrednio od Waszych preferencji, oczekiwań i priorytetów.

Makita

Makita to dużo i renomowany producent elektronarzędzi z Japonii. Wiertarki tej firmy znajdziemy praktycznie w każdej kategorii i podobnie jak w przypadku Boscha jest to producent z wyższej półki cenowej, co przekłada się także na jakość. Wiertarki Makita cieszą się wśród swoich użytkowników dość dobrymi opiniami i są chętnie rekomendowane zarówno przy wykorzystaniu hobbystycznym, jak w profesjonalnym użyciu.

Naszym zdaniem są to produkty godne polecenia, co też można zauważyć dość dużą popularnością wśród polecanych produktów w poszczególnych kategoriach. Zakup wiertarki Makita do użytku domowego to jednak spory wydatek, który warto dobrze rozważyć.

Metabo

Metabo to niemiecki producent elektronarzędzi, który swoją ofertę kieruje przede wszystkim do profesjonalistów. Gama wiertarek Metabo jest na pewno warta uwagi, ponieważ urządzenia tego producenta mają dość dobre oceny i recenzje użytkowników, a cenowo plasują się w podobnym przedziale co Bosch, Makita czy DeWalt.

Wiertarki Metabo bardzo dobrze wypadają wśród profesjonalnych i półprofesjonalnych wiertarek bezudarowych oraz kątowych oraz wśród dużych, profesjonalnych wiertarek udarowych. Na pewno jest to marka sprawdzona i godna polecenia, oferująca sprzęt, którego jakości możemy być pewni.

Hilti

Hilti to marka, które swoje produkty kieruje przede wszystkim do użytkowników profesjonalnych i to przede wszystkim takim osobom polecamy wiertarki tej firmy. Sprzęt tej marki charakteryzuje się bardzo dobrą jakością, a na szczególną uwagę zasługują dość atrakcyjne warunki serwisowe i gwarancyjne (nawet 20 lat gwarancji na wady materiałowe i produkcyjne).

W ofercie Hilit znajdziemy wiertarki udarowe, młotowiertarki oraz młoty (zarówno o zasilaniu sieciowym, jak i akumulatorowe). Gama produktów tego producenta nie jest w zakresie wiertarek przesadnie rozbudowana, jednak urządzenia charakteryzują się solidnymi parametrami, co w połączeniu z wysoką jakością może okazać się trafnym wyborem.

DeWalt

Wiertarki DeWalt to jedne z najchętniej wybieranych przez profesjonalistów urządzeń. Ta amerykańska firma powstała jeszcze w latach 20 poprzedniego wieku, a obecnie jest filią innej znanej firmy - Black & Decker. DeWalt to jednak urządzenia wyższej klasy, które chętnie wybierane są przede wszystkim przez profesjonalistów.

W ofercie wiertarek firmy DeWalt znajdziemy praktycznie wszystkie możliwie rodzaje urządzeń, od wkrętarek, bez wiertarki bez udaru i z udarem, a na młotowiertarkach, młotach i wiertarkach kątowych kończąc. Firma ofertuje 3-letnią gwarancje po zarejestrowaniu sprzętu w bazie w ciągu 4 tygodni od day zakupu.

Parkside

Parkside to firma, która produkuje elektronarzędzia na potrzeby marketu Lidl. Z tego też powodu urządzeń tych nie dostaniesz w standardowej sprzedaży internetowej. Co można jednak powiedzieć o wiertarkach Parkside? Opinie jak zawsze są podzielone. Z jednej strony produkty te często mają bardzo dobrze wyglądające specyfikacje i działają bardzo solidnie, szczególnie w zakresie domowego użytku.

Wiertarki Parkside niekoniecznie sprawdzą się jednak podczas wymagającej, intensywnej eksploatacji w profesjonalnym użyciu. Jeśli więc szukasz wytrzymałego, profesjonalnego sprzętu, warto zastanowić się nad zakupem wiertarki przeznaczonej do takich właśnie prac.

Black & Decker

Black & Decker to bardzo popularny producent elektronarzędzi, który przez lata kojarzony był z wysoką jakością urządzeń. Rozpoznawalność tej marki dziś wcale nie jest mniejsza. A co możemy powiedzieć o jakości wiertarek Black & Decker?

Wiertarki tej marki wydają się być obecnie dobrym wyborem do użytku domowego. Sprzęt tej firmy odstaje niestety nieco wytrzymałością i trwałością od topowych marek i nie zbiera zbyt dobrych opinii w użytku profesjonalnym. Jeśli jednak szukasz dobrych parametrów i solidnego sprzętu do domu to wybór Black & Decker może okazać się znakomitym wyborem, z którego będziemy zadowoleni. W ofercie producenta znajdziemy sporo ciekawych modeli i wybór odpowiedniej wiertarki nie powinien stanowić większego problemu.

Hitachi

Wiertarki Hitachi nie są bez wątpienia najpopularniejszymi urządzeniami w naszym kraju i na tle innych marek produkty tej firmy widzimy dość rzadko. Nie znaczy to jednak, że nie są warte zainteresowania, bo według opinii wielu użytkowników wiertarki od tego producenta to sprzęt bardzo dobry i wytrzymały.

Do najczęściej chwalonych elementów należy dobra ergonomia pracy i wytrzymałość. Dużo pozytywnych opinii zbierają zarówno wiertarki udarowe, młoty jak i urządzenia akumulatorowe. Wiele osób chwali też dobry stosunek jakości do ceny tych urządzeń. Na pewno będzie to ciekawy wybór, zarówno na potrzeby domowe, jak i do użytku profesjonalnego.

Einhell

Einhell to sprzęt z nieco niższej półki cenowej i wiertarki tej marki można kupić w bardzo dobrych cenach. Co ciekawe bardzo dobrze wygląda także specyfikacja tych urządzeń i ich parametry techniczne. Jakie są wiec opinie w wiertarkach Einhell?

Trudno znaleźć negatywne komentarze dotyczące samego działania czy wydajności. Jak w wielu przypadkach największy problem tkwi w trwałości urządzeń przy bardziej intensywnym użytkowniku. Wielu użytkowników wiertarek Einhell narzeka na problemy z włącznikami (nie tylko w przypadku wiertarek, ale wszystkich oferowanych elektronarzędzi). Warto jednak podkreślić, że opinie o sprzętach tej firmy są dość dobre i jeśli szukamy czegoś do domowego użytku lub na potrzeby budowy to może być to bardzo dobra propozycja.

AEG

AEG to niemiecki producent elektronarzędzi, który w swojej ofercie ma sporo ciekawych propozycji wiertarek. Idąc tropem wielu opinii fachowców, sprzęt ten doskonale nadaje się do domowego wykorzystania, ale często sięgają po niego także profesjonaliści. Największą zaletą produktów tej marki jest dość dobry stosunek wytrzymałości do ceny. Na pewno nie jest to najwyższej klasy sprzęt, ale patrząc na jego cenę to może okazać się dość rozsądnym wyborem.

Wybór wiertarki AEG wydaje się być solidną inwestycją. Sprzęt w domowym użytku powinien działać bez większych zarzutów. AEG może być też ciekawym rozwiązaniem dla profesjonalistów poszukujących niedrogiego urządzenia do pracy.

Graphite

Graphite to firma, którą nie każdy zapewne kojarzy. Warto jednak zaznaczyć jest jest ona powiązana z firmą TOPEX. W ofercie Graphite znajdziemy wiele elektronarzędzi, a jednymi z najchętniej wybieranych są oczywiście wiertarki, które dla wielu osób wydają się być atrakcyjną propozycją do kupna. Jak jest w istocie i jak oceniane są wiertarki tego producenta?

Opinii o tej firmie znaleźć można dość dużo i jak w przypadku każdej marki są to zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze. Większość produktów tej firmy nie jest przeznaczona do profesjonalnego użytku, jeśli więc szukasz urządzenia typowo do prac domowych to wybór tej marki może okazać się dobrym rozwiązaniem. Duży plus na pewno stanowić będzie cena tych urządzeń, która w stosunku do oferowanych parametrów jest dość atrakcyjna. Za niewielkie pieniądze możemy nabyć wiertarkę, która poradzi sobie dość dobrze w przeznaczonych dla niej zadaniach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wiertarki udarowe oraz młotowiertarki Graphite.

Skil

Wiertarki Skil to w ostatnim czasie dość popularne urządzenia, które często możemy zobaczyć na sklepowych półkach z elektronarzędziami. Są to bez wątpienia urządzenia dość tanie i przeznaczone przede wszystkim do domowego użytku. Warto zauważyć, że właścicielem marki jest Bosch, co zapewne przekłada się też na pewne cechy wspólne tych marek. Skil jest jednak bez wątpienia sprzętem gatunkowo nieco gorszym od urządzeń Boscha.

Wybór wiertarki Skil może okazać się fajnym rozwiązaniem jeśli szukasz np. wiertarki udarowej lub wkrętarki do domu, którą używać będziesz od czasu do czasu w niezbyt wymagających warunkach. Dość dobre opinie zbierają także młotowiertarki tej marki, nad którymi również warto się zastanowić. Nie zalecamy jednak tych produktów do profesjonalnego użytku.

Ryobi

Ryobi to firma, która przez wiele osób kojarzona jest z bardzo dobrą jakością elektronarzędzi, a także innych urządzeń produkowanych przez tą firmę. Niestety, w ostatnich latach opinie o wiertarkach tej firmy uległy widocznego pogorszeniu, co jednak nie oznacza, że są to urządzenia niewarte polecenia.

Ryobi często wybierane było do pracy przez profesjonalistów. Dziś jednak wiertarki tej firmy polecamy bardziej do użytku domowego, jeśli potrzebujesz wywiercić do czasu do czasu kilkanaście dziur to będzie to dobre rozwiązanie, za przyzwoite pieniądze. Markę Ryobi i jej wiertarki plasujemy jako sprzęt solidny z ekonomicznej półki.

JCB

JCB to brytyjska marka, która w swojej ofercie ma całkiem sporo elektronarzędzi. Są to urządzenia ze średniej półki cenowej, których przeznaczenie jest gdzieś na pograniczu użytku domowego, a profesjonalnej pracy. Jak w przypadku większości marek opinie o wiertarkach tej firmy są bardzo różne i jak zawsze głównym problemem jest wytrzymałość.

Co można powiedzieć o jakości wiertarek JCB? Na pewno są to urządzenia solidne, które sprawdzą się do domowego użytku. Nie są drogie (choć wiele marek kupimy też dużo taniej) i posiadają dość atrakcyjne parametry. Jakościowo nie jest to jednak półka Makity, DeWalt czy Boscha, z którymi pod tym względem JCB wyraźnie przegrywa. Jeśli jednak znajdziesz urządzenie w dobrej cenie i zależy Ci na wiertarce do domowego użytku to warto zastanowić się nad takim zakupem.

Festool

Festool nie jest w opinii przeciętnego konsumenta zbyt rozpoznawalną marką elektronarzędzi na rynku. Wynika to przede wszystkim z tego, że produkuje on urządzenia z najwyższej półki, przeznaczone tylko i wyłącznie dla profesjonalistów. Jeśli więc szukasz wiertarki do użytku w domu nie będzie to marka dla Ciebie - kupno takich urządzeń tylko po to, by użyć ich od czasu do czasu nie jest po prostu ekonomicznie uzasadnione.

Wiertarki Festool to urządzenia niezawodne, bardzo trwałe i wydajne. Wszystko to przekłada się jednak także na ich cenę. Wiertarki Festool są droższe min. od Boscha, Makity i DeWalta. Czy warto więc inwestować w taki sprzęt? Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości i niezawodności to bez wątpienia warto.

Macallister

Macallister to marka własna sieci sklepów Castorama i tylko w tym sklepie będziemy w stanie znaleźć produkty tej firmy. Wiertarki, podobnie jak pozostały sprzęt, produkowany jest w Chinach, ale na tle typowo Chińskich produktów wypada dość dobrze. Zalecany przez nas przede wszystkim do domowego użytku.

Wiertarki Macalister wyglądają dość okazale i tak samo prezentują się ich specyfikacje na papierze. Sprzęt na pewno sprawdzi się w amatorskich, hobbystycznych pracach. Będzie idealny do użytku domowego, kiedy od czasu do czasu musisz wywiercić dziurę. Produkty od Macallister nie należą jednak też do najtańszych. Jest to średnia półka cenowa w sekcji produktów amatorskich. Raczej nie polecamy profesjonalistom.

MSW

Wiertarki marki MSW to sprzęt mało popularny, jednak na pewno warty uwagi. Produkty tej firmy wyglądają na bardzo solidne, a ich parametry zazwyczaj prezentują się dość okazale. Równocześnie cena jest dość niska na tle topowych producentów. Warto więc zadać sobie pytanie czy wiertarki MSW są solidne i trwałe?

Ku zaskoczeniu wielu osób wydaje się, że w użytku półprofesjonalnym sprzęt ten radzi sobie znakomicie, a wielu sprzedawców informowało nas, że reklamacje należą do rzadkości. Trudno ocenić jak produkty radzą sobie w ekstremalnych warunkach, ale poziomem powinny być zbliżone np. do AEG. Na szczególną uwagę zasługują bardzo dobre młotowiertarki tej firmy, które w opinii wielu osób działają na prawdę wybornie.

Milwaukee

Elektronarzędzia Milwaukee to sprzęt o bardzo dobrej renomie. Firma plasuje się na poziomie produktów Boscha czy Makity i często wiertarki tego producenta stawią alternatywę dla tych producentów. Nie ukrywajmy jednak, że popularność tej marki nie jest zbyt duża. Warto się jednak nią zainteresować.

Wiertarka Milwaukee sprawdzi się przede wszystkim w użyciu profesjonalnym (jeśli szukasz produktu do domu warto zwrócić uwagę na AEG ponieważ obie firmy są ze sobą powiązane). Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wiertarki udarowe, młotowiertarki oraz wiertarki kątowe od tego producenta.

Tryton

Solidne elektronarzędzia dla majsterkowiczów i profesjonalistów. Takimi hasłem swoje produkty promuje firma Tryton, która w swojej ofercie ma bogatą listę różnego rodzaju wiertarek. Czy są to wiertarki godne polecenia? Aby odpowiedzieć na to pytanie przyjrzeliśmy się ofercie producenta oraz wielu opiniom, z których krystalizuje się obraz produktów tej firmy.

Wiertarki Tryton przez część osób klasyfikowane są jako solidna średnia półka. Bardzo często można się spotkać także z opiniami, że w cenie niższej niż topowe marki możemy otrzymać bardzo mocny sprzęt, który w niczym nie ustępuje w pracy produktom takim jak DeWalt, Makita czy Bosch. Ile w tym prawy? To już często subiektywna opinia, ale pod względem jakości wiertarki Tryton to sprzęt na poziomie AEG czy MSW. Dość dobry i przede wszystkim w dobrej cenie, na pograniczu amatorskiego i profesjonalnego użytku.