Ranking żelazek parowych 2022

Wybór nowego żelazka z pozoru powinien wydawać się prosty - większość modeli posiada bardzo podobne funkcje, a nasza decyzja to jedynie sięgnięcie po markę, którą znamy lub do której mamy zaufanie. Nic bardziej mylnego. Zanim podejmiemy ostateczną decyzje warto dowiedzieć się, jak kupić dobre żelazko i na co zwrócić największą uwagę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrane urządzenie idealnie spełni nasze potrzebny, a sami będziemy po prostu zadowoleni z dokonanego zakupu.

Ranking najlepszych żelazek parowych

Biorąc pod uwagę parametry produktów (więcej na ich temat przeczytasz poniżej) przygotowaliśmy ranking modeli wartych polecenia. Umieściliśmy w nim zarówno żelazka nieco tańsze, mające dobry stosunek jakości do ceny, jak i te ze średniej i wyższej półki. Każdy powinien więc znaleźć model odpowiadający swoim wymaganiom. W naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę wyłącznie żelazka parowe, ponieważ zakup dobrego żelazka bez funkcji pary nie powinniśmy raczej brać już pod uwagę.

1

Tefal FV 3922

Żelazko Tefal FV 3922 posiada stopę wykonaną w technologii Durilium, która jest połączeniem kilku materiałów, co zapewnia dobrą jakość prasowania, dobry slizg i zadowalającą odporność na zarysowania i zabrudzenia. Produkt firmy Tefal posiada długi, bo aż 2 m przewód, zadowalającą moc 2300 W oraz gwarantuje wytwarzanie pary na poziomie 35g na minutę, co jest wynikim przyzwoitym. Produkt godny polecenia jeśli szukamy dobrych parametrów w niewygórowanej cenie.

2

Philips GC 2040

Philips GC 2040 to kolejna propozycja na naszej liście, która broni się przede wszystkim dobrym stosunkiem jakości do ceny. Stopa tego modelu pokryta się specjalną warstwą, która zapewnia dobry komfort prasowania, a także stanowi sprawdzone zabezpieczenie przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Moc 2100 W, nie jest największa, jednak powinna wystarczyć osobom, które nie wymagają osiągnięcia maksymalnej temperatury po kilkunastu sekundach. Natężenie pary na poziomie 30g min jest standardem w tej półce cenowej. Philips GC 2040 to dobry wybór jeśli chcemy na żelazko wydać około 100 zł.

3

Bosch TDA3024010

Bosch TDA3024010 to warta uwagi propozycja niemieckiego producenta. Żelazko o mocy 2400 W wyposażone jest w ceramiczną stopę CeraniumGlissée, która jest dodatkowo zabezpieczona przed zarysowaniami i gwarantuje wysoką jakość ślizgu. 250 centymetrowy przewód sprawi, że z produkty będziemy mogli korzystać bez żadnych dyskomfortów. Natężenie wytwarzania pary na poziomie 40g/min. stanowi już bardzo dobry wynik i na pewno sprawi, że prasowanie będzie dużo łatwiejsze. Produkty warty polecenia dla osób szukających żelazka ze średniej półki.

4

Philips GC 4527

Philips GC 4527 to bez wątpienia produkt z wyższej półki, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Decydując się na ten model możemy jednak liczyć na 2600 W mocy, co zagwarantuje bardzo szybkie nagrzewanie się żelazka do ustawionej temperatury. Stopa T-ionicGlide pokryta jest tlenkiem tytanu, co zapewnia znakomity ślizg i najwyższą wytrzymałość. Na uwagę zasługuje też bardzo wysoki strumień pary generowany przez żelazko - 50g/min. co na pewno ułatwi rozprasowywanie zagnieceń. Minusy? Na pewno cena, która jest dużo wyższa niż w przypadku modeli o gorszych parametrach.

5

Tefal FV 9740

Żelazko marki Tefal FV 9740 to kolejna propozycja dla wymagających użytkowników, którzy szukają produktów najwyższej jakości i o najlepszych parametrach. 2800 W mocy to wynik, który w przypadku żelazka robi wrażenie. Stopa Durilium wyposażona została w system samoczyszczący, co zapewnia podwyższoną trwałość produktu. Warto także zwrócić uwagę na stały strumień pary 55g/min, co jest doskonałym wynikiem, a także na długi przewód - 2,5m. Po stronie minusów oczywiście cena.

6

Severin BA3256

Severin BA3256 to propozycja dla osób, które szukają dobrego żelazka z niższej półki cenowej. Jeśli szukasz taniego urządzenia o przyzwoitych parametrach warto zastanowić się nad tym produktem. W niewysokie cenie oferuje on moc 2400 W oraz stałe natężenie pary na poziomie 30g/min, jeśli dodamy do tego system samooczyszczania z kamienia i stopę wykonaną ze stali szlachetnej to otrzymamy produkt, który powinien zadowolić użytkowników o nieco niższym budżecie.

Jakie żelazko kupić i na co zwrócić uwagę?

Wybierając żelazko przewodowe warto na samym początku zwrócić uwagę na sam przewód. Ta pozornie oczywista rzecz może nam przysporzyć wielu problemów, dlatego warto zadbać o to, aby przewód żelazka był wystarczająco długi, co zapewni nam wygodę użytkowania. Zwróć też uwagę na jakość przewodu, a szczególnie jego podłączenie. Powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby przewód nie zaczął pękać lub się przecierać.

Kolejną ważną, a może nawet najważniejszą rzeczą przy wyborze żelazka jest jego stopa. Powinniśmy zwrócić tutaj uwagę na materiał, z którego jest wykonana, ponieważ wpływa to na jakość i wygodę prasowania, a także na podatność na zabrudzenia. Najtańsze stopy wykonane są ze stali - szybko się nagrzewają, ale łatwo brudzą i rysują. Nie zapewniają też wysokiego komfortu prasowania. Równie popularne są stopy z teflonu i aluminum ślizgają się o wiele lepiej, jednak również podatne są na zabrudzenia i zarysowania. W wielu modelach znajdziemy też stopy ceramiczne (dobry poślizg i wysoka wytrzymałość, jednak trudne w czyszczeniu) i emaliowane (dobry poślizg, podatność na zniszczenia i zarysowania). Warte uwagi są także stopy szafirowe, tytanowe i granitowe - łatwo się czyszczą, są odporne na uszkodzenia i gwarantują najwyższy komfort prasowania. Przekłada się to oczywiście na cenę, dlatego żelazka takie są zazwyczaj droższe. Jakość stop zazwyczaj jest podobna, niezależnie od producenta. Niektóre modele posiadają ponadto dodatkowe powłoki powodujące łatwiejszy ślizg i jest to na pewno rozwiązanie warte przemyślenia.

Dobre żelazko - o jakiej mocy?

Ostatnim aspektem, któremu warto się przyjrzeć to moc żelazka. Celowo pomijamy na tym etapie aspekt wyglądu czy dodatkowych funkcji, bo są to parametry mniej ważne, które każdy dostosuje do swoich preferencji. Moc żelazka wpływa przede wszystkim na szybkość nagrzewania się. Jeśli zależny nam na czasie to warto wybrać takie, którego moc oscyluje wokół lub przekracza granicę około 2400 W. W najtańszych modelach moc jest niższa niż 2000 W, co oczywiście nie wpływa na jakość sprzętu, ale będziemy musieli poczekać nawet ponad minutę, aż żelazko osiągnie pełną temperaturę. Warto też zwrócić uwagę na natężenie wytwarzania pary. 30g/min to rynkowy standard, 40g/min to solidna średnia półka, dobrze sprawdzająca się w domowych warunkach, a żelazka premium mogą pochwalić się wynikami powyżej 50g na minutę.

Żelazka ranking - jak powstał?

Wybierając produkty do naszego rankingu wzięliśmy pod uwagę kluczowe parametry, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru żelazka parowego tj. moc, rodzaj materiału, z którego wykonana jest stopa oraz stałe natężenie pary podane w gramach na minutę. To właśnie te czynniki, obok samej marki produktu, decydują o jakości konkretnego modelu oraz wygodzie prasowania. W naszym zestawieniu nie uwzględnialiśmy dodatkowych funkcji takich jak automatycznie wyłączanie żelazka, funkcja odkamieniania lub możliwość prasowania w pionie. Nasz ranking nie uwzględnia też walorów estetycznych, które stanowią indywidualną ocenę każdego kupującego.