Blog

Uwielbiasz palić świece zapachowe? Sprawdź czy nie są szkodliwe!

Romantyczna kolacja, zimowy wieczór spędzony pod kocem, a może relaksacyjna kąpiel w wannie? Sytuacji, w których sięgamy po świece jest wiele, a na prawdę dużo osób pali je regularnie (i to nie tylko zimą). Wiele badań pokazuje jednak, że mogą mieć one negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dziś rozwiejemy kilka mitów na tem temat i sprawdzimy, co o paleniu świec mają nam do powiedzenia specjaliści od naszego zdrowia.

Jakiś czas temu media obiegły badania naukowców jednego z towarzystw chemicznych ze Stanów Zjednoczonych. Nagłówki poinformowały, że palenie świec negatywnie wpływa na nasze zdrowie i może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Świece Zapachowe z parafiny

Wszystkiemu winna jest oczywiście parafina - którą znajdziemy w zdecydowanej większości świec. Parafina to pochodna ropy naftowej. Podczas jej spalania wydzielają się szkodliwe związki organiczne - toluen i benzen. Specjaliści informują, że regularne palenie świec parafinowych może po kilku latach odbić się na naszym zdrowiu.

Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z palenia świec? Niekoniecznie! Warto jednak świadomie wybierać świece, które palimy w swoich domach. Świece parafinowe najlepiej zamienić na świece sojowe lub wykonane z wosku pszczelego.

Wosk sojowy pali się zupełnie inaczej niż parafina. Nie dość, że nie wydziela szkodliwych substancji to emituje też kilkukrotnie mniej dwutlenku węgla - co bez wątpienia jest warte uwagi.

Zwróć uwagę na knot i zapachy

Wybierając świecę warto zwrócić uwagę także na rodzaj użytego konta. Zdecydowanie lepiej wybierać miękkie bawełniane knoty niż te usztywniane. Bardzo często znajdziemy w nich bowiem metale ciężkie - cynę i ołów, których raczej też warto unikać.

Nie inaczej jest z zapachami. Zamień syntetyczne zapachy (nawet jeśli wydają się często bardziej atrakcyjne) na naturalne olejki eteryczne. Świece z wosku sojowe lub pszczelego palą się w dużo niższych temperaturach, co pozwala olejkom zachować swoje właściwości (poszukaj informacji na ten temat, jeśli nie interesowałeś się aromaterapią) i nie tylko ładnie pachnąć, ale też wpływać na Twój nastrój i samopoczucie.

Świece Sojowe - Gdzie kupić?

Świeca dobrej jakości to na pewno koszt kilkudziesięciu złotych. Niech jednak nie zmyli Cię jej wielkość - naturalna świeca z wosku sojowego potrafi palić się 2-3 razy dłużej niż taka sama świeca z parafiny.

Najłatwiej znaleźć je w sklepach internetowych lub stacjonarnie w miejscach, gdzie oferowane są naturalne produkty i kosmetyki. Pamiętaj, aby zawsze zwrócić uwagę na skład takiej świecy (użyty wosk, rodzaj knota i rodzaj zapachów).

Banner Świece Sojowe