Finanse

Jak oszczędzać prąd?

Dostajesz wysokie rachunki za energię elektryczną? I już brakuje Ci pomysłów jak obniżyć codzienne zużycie prądu? Nie martw się, w tym wpisie pokażę Ci kilka sprawdzonych sposobów jak można łatwo oszczędzać na prądzie.

Metoda 1: Zmiana sprzedawcy prądu

Jest to metoda, która może już na starcie przynieść Ci dużo mniejsze rachunki. Na cenę prądu wpływa taryfa, z jakiej korzystamy. W Polsce najpopularniejszą taryfą w gospodarstwach domowych jest G11, czyli tak zwana taryfa jednostrefowa. W tej taryfie prąd jest cała dobę w takiej samej cenie. Ale sprzedawcy energii elektrycznej mają również w swoich ofertach taryfy dwustrefowe, czyli G12 oraz G12W. W przypadku tej pierwszej cena prądu jest mniejsza w określonych godzinach (np. 14-18), lecz jest jeszcze G12W pozwalająca nam oszczędzać dodatkowo w weekend.

Taryfy dwustrefowe maja to do siebie, że są droższe poza wyznaczonymi godzinami. Dlatego też należy odpowiednio sprawdzić, w jakich godzinach zużycie prądu jest największe. Mając wykonany takie zabieg będziemy mogli stwierdzić czy opłaci nam się przejść na taryfę dwustrefową czy też nie.

Metod 2: Klasa energetyczna urządzeń

Jeżeli w naszym domu bądź mieszkaniu mamy urządzenia, które są daleko od energooszczędności to należy przyjrzeć się ich przydatności i częstotliwości użytkowania. Największą oszczędność zapewnią nam urządzenia posiadające klasę energetyczną A+++. Na początek rozpocznij od sprawdzania takich urządzeń jak lodówka, piekarnik, mikrofalówka, czajnik elektryczny oraz pralka (jeżeli chcesz się dowiedzieć, jaka pralka będzie odpowiednia dla Ciebie, zapoznaj się z naszym rankingiem pralek).

Gdy urządzenia w Twoim domu są stare, to warto zainwestować w ich wymianę. Tak zabieg przyniesie w okresie kilku miesięcy duże oszczędności. Zostało to udowodnione przez specjalistów.

Metoda 3: Nie używasz? Wyłącz!

Jeżeli nie korzystasz z urządzenia, to nie pozostawiaj go włączonego. Nie jesteś w pomieszczeniu i zostawiasz włączone światło? Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać energię, to wyłączanie światła, jest podstawą. Kolejną kwestią jest to, że jeżeli Twoje urządzenia domowe pozostają włączone do kontaktu, a realnie nie są włączone to i tak zużywają energię. Jest to tak zwany martwy pobór prądu. Wiesz, że wyłączony telewizor potrafi pobierać od 5-10 Wat? Urządzenia takie jak pralka czy zmywarka włącz dopiero wtedy, gdy masz zapełnione. Nie rób pustych przebiegów na pełnych programach. Natomiast w przypadku, gdy masz mało rzeczy do prania, rozpocznij od dostosowania odpowiedniego programu. W nowoczesnych pralkach znajdziesz opcje szybkiego prania dla małej ilości ubrań, przy okazji zaoszczędzisz wodę.

Jeżeli posiadasz żarówki o wysokim poborze mocy, zastanów się nad ich wymianą na tzw. energooszczędne żarówki LED. Takie żarówki zużywają o 60-90% prądu mniej. Np. żarówka LED o mocy 7W świeci tak samo jak ta o mocy 50W. Paradoksalnie nowoczesne żarówki LED, mają dłuższą żywotność.

Sprawdź nasze najlepsze promocje świąteczne i kody rabatowe. Kupuj nawet 80% taniej! [zamknij]